Maxima on teinud palju ettevalmistusi puurikanade munadest loobumiseks

18.06.2024

 

Maxima on andnud lubaduse lõpetada aastaks 2025 puurikanade munade müümise poodides ja kasutamise tootmises. Eesmärgi saavutamiseks on tehtud palju. Juba on lõpetatud puurikanade munade kasutamine tootmises, kauplustes on vähendatud puurikanade munade müüki ning alandatud on puurivabade kanade munade hindasid. Samuti tegeletakse kauplustes teavitustööga, et tarbija oskaks munadel vahet teha. Kõige selle tulemusena on aastaga tõusnud puurivabade kanade munade müük kümneid kordi. Suuremad murekohad on seotud kodumaiste munade leidmisega.

 

„Üleminekut alustasime tootmisest. 2023. aasta lõpus lõpetasime omatoodete valmistamisel puurikanade munade kasutamise. Tootmises kasutame nüüd vaid õrrekanade mune. Kõik Maxima oma kaubamärgi „Meistrite Kvaliteet“ koogid, tordid, salatid, kastmed valmivad õrrekanade munadest. Sortimendis on mune sisaldavaid tooteid 84. Möödunud aastal kulus nende tegemiseks umbes 2,4 miljonit muna, mis teeb ligikaudu 121 tonni,“ ütles Maxima Eesti müügi- ja turundusosakonna juht Jaanika Terasmaa. „Puurivabade kanade munad on olnud poodides kallid. Maxima suure tellijana on saanud tarnijatega sellised kokkulepped, et oleme saanud munade hindasid 2024. aasta algusest langetada. Karp puurivabade kanade mune maksab Maximas 1.69 €.“

 

Puurivabade kanade mune müüdi 2023. aasta kevadel Maxima Eesti poodides kõigist munadest umbes 3%, tänavu mais 27%. Samu muutusi on näha ka Lätis ja Leedus, kus puurivabade kanade munade müük on aastaga tõusnud umbes 50 protsendini. „Protsendilised vahed on tingitud turgude erinevustest. Lätis ja Leedus on rohkem munatootjaid, kelle toodang mõjutab pakkumist ja munade kättesaadavust.“ 

 

„Tarbija valiku tegemine hinna taha enam kindlasti ei jää, kuid me näeme, et paljud ei tea, et munadele märgitud numbrid tähistavad kanade pidamise viise. Seetõttu oleme paigutanud Maxima poodide munalettide juurde teavitustahvleid munamärgistuste kohta, mis hõlbustavad teha ostjatel teadlikumaid valikuid,“ lisas Terasmaa. Sõnum, mida Maxima munalettide juures edastab on väga lihtne ja hea meelde jätta. 0 märgistusega muna on mahepõllumajanduslikust tootmisest pärinev muna, 1 on vabalt peetava kana muna, 2 õrrekana muna ja 3 on puuris peetava kana muna.

 

Kõige suurem mure puurikanade munadest loobumisel on leida piisavas koguses Eestist pärit puurivabade kanade mune. „Tahaksime kindlasti võimalusel eelistada kodumaist muna ja toetada kodumaist tootmist, kuid alates 2025. aastast on see keeruline. Läbirääkimised Eesti väiketootjate munatoodangu sissevõtmiseks käivad, kuid sellegipoolest nendelt saadav munakogus ei kata ära kogu vajadust. Oleme siiski lootusrikkad, sest ka mitmed siinsed suurtootjad on juba öelnud, et nad uuendavad ning kaasajastavad lähiaastatel oma tootmisprotsesse, sest turu nõudlus puurivabade kanade munade järele on järjest kasvamas,“ lisas Terasmaa.

Munamärgistus Maximas2